Eskişehir Hareketli Doğu Anadolu Turu - TUNCELİ Farkıyla

SATIN AL

SİVAS – ERZİNCAN – ERZURUM – SARIKAMIŞ- KARS – ANİ HARABELERİ – VAN - AKDAMAR ADASI  – TATVAN – NEMRUT - AHLAT - TUNCELİ – MUNZUR VADİSİ - ELAZIĞ – HARPUT - KEMALİYE – KARANLIK KANYON - DİVRİĞİ

SİVAS – ERZİNCAN – ERZURUM – SARIKAMIŞ- KARS – ANİ HARABELERİ – VAN - AKDAMAR ADASI  – TATVAN – NEMRUT - AHLAT - TUNCELİ – MUNZUR VADİSİ - ELAZIĞ – HARPUT - KEMALİYE – KARANLIK KANYON - DİVRİĞİ

 7 GÜN 6 GECE – 5 GECE OTEL KONAKLAMALI

 1.GÜN: Yolda vereceğimiz molalar ardından Sivas'a ulaşıyoruz. Cumhuriyet Kenti Sivas’ı gezmeye başlıyoruz. Cumhuriyet tarihi ve Selçuklu döneminin bu önemli kentinde ilk ziyaret noktamız Gök Medrese olacak. Ardından zamanla eğilen ve eğri olarak ayakta kalan minaresiyle ünlü Ulu Cami ’yi görüyoruz. Buruciye Medresesi , Çifte Minareli ve Şifaiye Medresesiyle güzel Sivas meydanını ziyaretimize devam ediyoruz. Yıllarca lise olarak sonrasında ise kongre binası olarak kullanılan Sivas Kongre Binasını gezdikten sonra Cumhuriyet meydanında serbest zamanımız başlıyor. Madımak otelini görebileceğimiz ve meşhur çerkezin kahvesinde içebileceğimiz kahvelerin eşliğiyle tamamladığımız serbest zamanımız sonrasında Erzincan ’a doğru yol almaya başlıyoruz. Karasu Nehri’nin Munzur ve Tercan Dağları arasında oluşturduğu ve kendi adıyla da bilinen geniş ve verimli ovaya kurulmuş olan Erzincan belki de ülkemizin en yeşil şehirlerindendir. Turistik bir il olmamasına rağmen yeşilliği ve insanlarının sıcaklığıyla aklınızda kalacak bir şehirdir Erzincan. Öğle yemeğimizi aldıktan sonra Erzurum ’a doğru yola çıkıyoruz. Uzunca bir süre boyunca Karasu Vadisi’nde yol alırken Doğu Anadolu doğasının ve coğrafyasının etkileyiciliğini de göreceksiniz. Doğu Anadolu ’nun en büyük şehirlerinden ve aynı zamanda 1900 mt.lik yüksekliğiyle ülkemizin en yüksekteki şehir merkezi olan Erzurum’un eski eserlerinin neredeyse tamamı volkanik, bazaltik kara taştandır. Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden olan Çifte Minareli Medrese, Saltuklular dönemine tarihlenen Üç Kümbetler, Osmanlı mimarisinin şehirdeki gözde temsilcilerinden ve aynı zamanda da “oltu taşı” mağazalarının bulunduğu Taşhan ve ilgi çekici çinileriyle ön plana çıkan Yakutiye Medresesi gezilerimizden sonra Erzurum Kalesini Panoramik görüp Erzurum Evlerini rehberimizden dinliyoruz. Sonrasında Erzurum Şehir Merkezinde bulunan otelimizde konaklama.

 2.GÜN: Otelde aldığımız kahvaltının ardından  Kars ’a doğru yola çıkıyoruz. Pasinler ’den geçerken Aras ve Kargapazarı nehirlerinin kesiştiği noktaya inşa edilmiş olan 800 yıllık Moğol eseri olan Çobandede Köprüsü’ nde fotoğraf molası verdikten sonra  Sarıkamış Şehitliğini dışarıdan görüp ardından Kars’a ulaşacağız. Ülkemizin en doğusunda olmasına rağmen, aslında Kafkasya ’nın en batısında olan bir şehirdir. Yani hem doğulu, hem batılı özellikleriyle çevresindeki Erzurum, Ağrı, Iğdır gibi illerden kültürel anlamda çok farklı, kıpır kıpır, sokakları hayat dolu bir şehirdir Kars. 1877 yılından sonraki 40 yıl boyunca Rus işgalindeyken yeniden kurulan şehir, Baltık mimarisinin ülkemizde en iyi izlenebileceği merkezdir Birbirini 90 derecelik açıyla kesen sokaklar, cepheleri süslü, kesme taş binalar.. Kars’ı çok seveceksiniz, biz bundan eminiz! Kars şehir merkezine bir kartal yuvası gibi tepeden bakan Kars Kalesi, Katedral diye de bilinen 12 Havariler Kilisesi gezilerini yaptıktan sonra Fethiye Camii , Taş Köprü ve Tarihi Hamamı görüp öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemekten sonra ülkemizin en uç noktasına, tam Ermenistan sınırında yer alan Ani Harabeleri’ne gidiyoruz. Ani 1000 yıl öncesinin bölgenin en büyük, en zengin şehri imiş. Zaten ören yerinde göreceğimiz anıtsal yapılardan bunu hemen anlayacaksınız. Surları, kapıları, Resimli Kilise, Aziz Pirkitch Kilisesi, Menuçehr Camisiİpekyolu Köprüsü gibi eserleri görerek 2 ülke arasında sınırı oluşturan Arpaçay ’a tepeden bakarak bu unutulmaz geziyi tamamlayıp, tekrar şehir merkezine döneceğiz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. Dileyen Misafirlerimizle birlikte extra olarak Kafkas Gecesi eğlencesine katılıyoruz.

 3.GÜN: Otelde kahvaltımızı aldıktan sonra ilk olarak Digor, Tuzluca yolunu kullanarak, uzunca bir süre Ermenistan sınırını takiben Iğdır ’a ulaşıyoruz. Dikkatle bakarsanız Erivan ’ın evlerini de görebilirsiniz. Iğdır Ovası Doğu’nun Çukurovası olarak adlandırılır. Yüksek dağların arasına sıkıştığı için çevresinden çok daha yumuşak ve ılıman bir havaya sahip olan ovada her türlü sebze ve meyve hatta pamuk bile yetişmektedir. Iğdır’ın sırtını dayamış olduğu, 5137 mt.lik yüksekliğiyle ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nı fotoğraflamak için uygun bir noktada mutlaka duracağız, merak etmeyin! Öğle yemeğinden sonra İshak Paşa Sarayı’na çıkıyoruz. 220 yıllık bu saray yapıldığı günden buyana tüm Doğu Anadolu’nun sembol yapısı olmuştur. Bütün ovaya tepeden bakan konumuyla, birbirinden eşsiz taş işlemeli anıtsal kapılarıyla, 116 odalı muhteşem bir saray yapısı bizi bekliyor. İshak Paşa’dan sonra Van ’a doğru yola çıkıyoruz. Tendürek Dağı Geçidi’nden (2644 mt.) geçerken katılaşmış lavları, Çaldıran Ovası’ndan geçerken meşhur savaşın geçtiği alanları göreceğiz. Bendi Mahi Çayı üzerindeki Muradiye Şelalesi ’nde de fotoğraf molası verdikten sonra Doğu’nun Paris’i de denilen ve ülkemizin en büyük gölü olan Van “Denizi”nin kıyısına kurulmuş olan Van’a ulaşıyoruz. Tuşpa diye de bilinen, gerçek adı ise yazılı kaynaklarda kral I.Sarduri’den dolayı Sardurihinili olan Van Kalesi’ne gidiyoruz. Surlar, kale camisi, Urartu krallarının kaya mezarları ve kale kapılarını gördükten sonra otelimize dönüyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

4.GÜN: Otelde alınacak sabah kahvaltısının ardından dileyen misafirlerimiz ile Van denilince ilk akla gelen yapı olan Akdamar Adası ve Kilisesini ziyaret ediyoruz. (Ekstra) Ülkemizin en büyük gölüne bölge insanı Deniz der. Üzerinde yapacağımız yarım saatlik tekne yolculuğuyla ulaşacağımız Akdamar Adası’nın ve Kilisesi’nin kavuşamayan aşıklarının hüzünlü hikayesini ve Kral Gagik ’in muhteşem kilisesinin tarihini öğrendikten sonra öğle yemeğimizi Van“Denizi” kıyısında alacağız. Dileyenler Van’ a özgü inci kefalinin tadına bakabilirler. Yemekten sonra Tatvan ’a doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Buradan Ahlat ’a geçiyoruz. Bazıları 3.5 mt. boyunda olan anıtsal mezar taşlarıyla dolu olan Selçuklu Mezarlığı ve çevresindeki pek çok farklı tarzda inşa edilmiş kümbetlerden en ilginci olan Emir Bayındır Kümbeti’ni görüp ( Dileyen misafirlerimizle Nemrut Krateri’ni görmek için Nemrut Dağı’na çıkıyoruz. ( Extra ) Sonrasında Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

5.GÜN: Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından yönümüzü Tunceli’ye çeviriyoruz. Doğu Anadolu’nun Yukarı Fırat bölgesinde bulunan Tunceli, Munzur Vadisi Milli Parkı ile tanınan bir bölge. Tunceli’ye geldiğimizde ilk olarak Tunceli Müzesi gezimizi gerçekleştirip, Munzur Vadisinden geçerek yeşilin ve doğanın içinde büyüleyici bir yolculuk yapıyoruz. Tunceli iline 8 km. mesafede bulunan Ovacık ilçesi ve Tunceli arasında bulunan Munzur Vadisi Endemik Bitki Türleri, hayvan türleri ile zengin bir flora ve fauna’ya sahiptir. Burada ki gezimizin ardından Tunceli'nin Pertek ilçesinden bineceğimiz feribotla Pertek Kalesini Panoramik olarak görüp, Keban baraj gölü üzerinde yapacağımız yolculuğun ardından Elazığ’a varış ve konaklama otelimizde.  

 6.GÜN: Sabah otelde alacağımız kahvaltının ardından Harput’u gezmeye başlıyoruz.. 4000 bin yıllık tarihi bulunan Harput kalesine neden Süt Kalesi dendiğini rehberimizden dinledikten sonra Anadolu’nun Pisa Kulesi olarak da adlandırılan Yatık minaresi ile ünlü Harput Ulu camiini ziyaret ediyoruz. Tarihi Harput evlerini dışarıdan gördükten sonra Arap Baba türbesine gidiyor ve Arap Baba’nın hikayesini dinliyoruz. Ardından Kemaliye istikametine hareket. Öncülüğünü Recep Yazıcıoğlu’nun yaptığı ve Devlet-Millet iş birliği ile yapılan ilk proje olan köprünün bölge için ne denli öneme sahip olduğunu rehberimizden dinledikten sonra ülkemizin en büyük kanyonlarından biri olarak bilinen Karanlık Kanyon ve Fırat Nehrinin dağları delerek oluşturduğu yer yer 800 metrenin üzerine çıkan, sarp ve dik yamaçların kıyısı boyunca uzanan bu yol sizleri hayrete düşürecek. İnsanların tamamen elleri ile oyarak açtığı ve zamanında Kemaliye -Divriği arasında bağlantı oluşturan bu yol, insan emeği ve kararlılığının günümüzde yaşayan en büyük sembolüdür. (Su seviyesinin uygun olması durumunda dileyen misafirlerimiz ile Karanlık Kanyon’da tekne turu yapacağız.(EKSTRA) Taş Yol gezimiz  sonrasında Kemaliye merkeze ulaşıyoruz. Sonrasında oldukça keyifli bir yer olan Taş Dibi mahallesinde yer alan Lökhane’ye gidiyoruz Salim Usta tarafından Lög/Lök yapımını öğrenip bilgilendikten sonra Ahmet Kutsi Tecer’in ‘’orada bir köy var uzakta’’ dizelerine konu olan Apçağa köyüne ulaşıyoruz. Apçağa köyünde fotoğraflarımızı çekiyor, çaylarımızı ve kahvelerimizi yudumlayarak Kemaliye gezimizi sonlandırıyor ve yolumuzu takiben Divriği’ye ulaşıyoruz. Selçuklu döneminin bu önemli kentindeki ilk gezi noktamız olan Selçuklu mimarisinin dış cephe ve sembolizasyon konusunda ulaştığı en üst noktayı, Divriği Ulu Camii'ni görmeye gidiyoruz. Gün ışığına bağlı gölge oyunlarının hakim olduğu ve her bir bezemesinin taşıdığı anlama göre birçok farklı inancı süslemelerinde barındıran Divriği Ulu camii aynı zamanda Unesco Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alıyor. Gezimizin ardından Eskişehir 'e yolculuğumuz başlıyor. Eskişehir 'e ulaştığımızda biz başka turumuzda görüşmek dileğiyle sizlerle vedalaşıyoruz.

Ücrete Dahil Olan Hizmetler

Otellerde 5 Gece Konaklama

Otellerde Alınan 5 Sabah Kahvaltısı ve 5 Akşam Yemeği

Lüks Araçlar ile Ulaşım

Milli Park Giriş Ücretleri

Programda Belirtilen Tüm Çevre Gezileri

Otobüs İçerisinde Kapalı Su İkramı

Profesyonel Rehberlik Hizmetleri

1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler

İlk Gün Sabah Kahvaltısı ve Dönüş Akşam Yemeği

Müzekart (Kültür Ve Turizm Bakanlığına Ait Müzelere Giriş İçin Gereklidir)

Müze Ve Ören Yeri Giriş Ücretleri (Belediye Ve Özel İşletmeler İçin Geçerlidir.)

Tüm Öğle Yemekleri ve Tüm İçecekler

Tur Süresince Yapılan Özel Harcamalar

Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar

 

Eskişehir Hareketli Doğu Anadolu Turu - TUNCELİ Farkıyla

Başlangıç Btişi Fiyat
25 Haziran 2022 02 Temmuz 2022 3,850.00 ₺
16 Temmuz 2022 23 Temmuz 2022 3,850.00 ₺
30 Temmuz 2022 06 Ağustos 2022 3,850.00 ₺
13 Ağustos 2022 20 Ağustos 2022 3,850.00 ₺
03 Eylül 2022 10 Eylül 2022 3,850.00 ₺
17 Eylül 2022 24 Eylül 2022 3,850.00 ₺
08 Ekim 2022 15 Ekim 2022 3,850.00 ₺
22 Ekim 2022 29 Ekim 2022 3,850.00 ₺

Editörümüzün Önerileri

Neden Çağlatur?

En İyi Fiyatlar

Caglatur.com size en uygun otel fiyatları ve en uygun tur fiyatlarını sunmak için özel anlaşmalar sağlamaktadır. Çağla Tur, ülkemizdeki tatilcilere ve yabancı turistlere Ekonomik Tatil fırsatlarını ve en iyi tatil fiyatlarını sunmaya devam edecektir.

Kaliteli Hizmet

Çağla Tur, 18 yıldır kaliteli hizmet anlayışını sektöre kabul ettirmiş TURSAB üyesi bir seyahat acentesidir. Ekonomik Tatil’in adresi Çağla Tur’da en uygun fiyatlar ve kaliteli hizmet anlayışı yıllardır değişmeden devam etmektedir.

Güvenli Alışveriş

Sitemiz en gelişmiş online güvenlik sistemleri ile korunmaktadır. Siz değerli ziyaretçilerimizin bilgileri SSL güvenlik sertifikalı yazılımlarla güvenliğimiz altındadır. Çağla Tur’da online rezervasyonunuzu hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

En Kaliteli Tesisler

Ekonomik Tatil mottosu ile siz değerli ziyaretçilerimize en uygun fiyatları sunarken şirket bünyemizde oluşturduğumuz kaliteyi, çalıştığımız tüm tesislere de yansıtmaktayız. Caglatur.com sitemizde yer alan tüm tesisler ülkemizin saygın ve kaliteli tesisleridir.